Krpano a Panotour zavedli plugin pro virtuální realitu

Aneb moje první virtuální prohlídka pro brýle s virtuální realitou

Krpano a Panotour zavedli plugin pro virtuální realitu

Společnost Krpano a Panotour vydali před několika měsíci testovací verzi svého softwaru, který obsahoval i zkušební plugin pro brýle s virtuální realitou. V září tohoto roku pak došlo k velice očekávanému releasu na ostrou verzi, obsahující všechny otestované náležitosti. Čekal jsem na okamžik, kdy budu moci tento plugin vyzkoušet,aniž bych musel vytvářet speciální mobilní aplikaci.Ta správná chvíle přišla v době konání Mezinárodního strojírenského  veletrhu v Brně, který se odehrál začátkem října na brněnském výstavišti. Prezentovala se zde filozofie čtvrté průmyslové revoluce (Průmyslu 4.0), která do industriálního světa vnáší digitalizaci a automatizaci. Řada firem zde představila i své koncepty spjaté s virtuální realitou. Řekl jsem si, ideální příležitost, jít technologicky opět o krok dál. 

Dohodl jsem se společností ABB, že v tradiční spolupráci na vizualizaci veletržního stánku pomocí virtuální prohlídky, vyzkoušíme i možnost prezentace této prohlídky ve virtuální realitě. Virtuální prohlídka veletržního stánku ABB (msv.visualmarketing.cz) je tak první vlašťovkou v tomto segmentu. 

Ve skutečnosti se však nejedná o nic převratného. Na dolní navigační liště virtuální prohlídky stačí zvolit režim celé obrazovky a tapnout na ikonku brýlí symbolizující brýle pro virtuální realitu. V ten okamžik se Vám obrazovka rozdělí na dvě části, které pro každé oko navozují pocit hloubky. Ten se složí až v okamžiku, kdy mobilní zařízení vložíte do brýlí pro virtuální realitu.

Obraz virtuální reality na mobilním zařízení

V tento okamžik si řeknete wow, super a vše jdete otestovat na brýlích podporující virtuální realitu. Dojdete však k zajímavému cíli. Plugin je skvělý jen pro některé typy brýlí podporující virtuální realitu. Zcela určitě si tento zážitek vychutnáte na jakémkoliv Cardboardu nebo chcete-li Panoboardu.

cardboard

Problém nastává u značkových brýlí podporující virtuální realitu jako Samsung VRGear, Microsoft Hololens a další. Při zacvaknutí mobilního zařízení do brýlí, dojde k přepnutí telefonu do speciálního aplikačního módu pro virtuální realitu. Pokud jste si tedy chtěli vychutnat pocit 3D prostoru s těmito brýlemi s prohlídkou dostupnou třeba na internetové stránce, máte smůlu. Do budoucna to pro mě znamená, že bych musel externě zakoupit nebo vytvořit mobilní aplikaci, která se sama po vložení do brýlí otevře v nabídce dalších aplikací.

Plugin je skvělý jen pro některé typy brýlí podporující virtuální realitu

Samozřejmě pro ten pocit jít s dobou a s novou technologií, je dobře, že podobný plugin existuje, a to i pro moji práci, kde vidím možné další slibné cesty, jak se zviditelnit na trhu. Pro komplexní použitelnost v tomto segmentu, je to však nedostačující. Takže ano, firmy vytvářející virtuální prohlídky, tuto možnost co nevidět začnou využívat, jen jim nevěřte v tom, že si virtuální prohlídku prohlédnete na všech typech brýlích podporující virtuální realitu. Zřejmě přeskočili testovací fázi nebo Vám prodávají polovičatý produkt. Budoucnost virtuální reality vidím zejména v herním průmyslu, naopak daleko větší potenciál vkládám do  augmentované reality, která má daleko větší potenciál uplatnit se v průmyslu, dopravě, e-shopech, architektuře, designu a dalších odvětvích, okterých pojednává i můj další článek Virtuální realita vs. Augmentovaná realita.