Certifikace Google Analytics

Na co vše se připravit

Certifikace Google Analytics

V tomto článku si povíme něco málo o certifikaci Google Analytics. Individuální certifikační zkouška z Google Analytics se zabývá základními pojmy Google Analytics. Týká se témat jako plánování a základní principy, implementace a shromažďování dat, konfigurace a správa, konverze a atribuce, přehledy, metriky a dimenze. Její absolvování je zdarma.

Komu je kurz určen?

Kurz i samotná certifikace je určena jak pro majitele internetových stránek a e-shopů, tak i pro marketingové manažery a marketingové specialisty. Důvod je prostý. Pokud neanalyzujete svoje data, nedozvíte se nic o Vašem zákazníkovi, o tom odkud se k Vám dostává, jak se na Vašem webu chová, ani to, zda jsou Vaše kampaně úspěšné nebo zda nevyhazujete peníze oknem. Jinými slovy, kdo neměří ten neví. 

O samotném fungování Google Analytics a o tom, co vše můžete tímto nástrojem měřit, si povíme ve zvláštním článku, týkající se pouze Google Analytics. V tomto článku nás zajímá zejména samotná certifikace. To zda, budete chtít pouze nabýt dovednosti a znalosti nebo absolvovat i samotnou zkoušku k získání certifikace, nechávám čistě na Vás.

 

Příprava na zkoušku

Samotná zkouška je složena celkem ze 70 otázek a na její absolvování máte celých 90 minut. Abyste certifikát získali, je nutné dosáhnout v testu více než 80% správných odpovědí. Správnou odpovědí, je vždy jen jedna z nabízených. Studijní materiály ke zkoušce naleznete na této adrese https://analyticsacademy.withgoogle.com/course/1. Dozvíte se základy analýzy dat, objevíte základní principy platformy Google Analytics, dozvíte se, jak analyzovat elektronický obchod a nakonec se dozvíte i základy Analytics pro mobilní aplikace. Tyto materiály je dobré si opravdu pečlivě dopředu nastudovat, protože zahrnují velkou část vědomostí, které se Vám budou hodit při zkoušce. Bohužel z mé zkušenosti jen tyto materiály k úspěšnému absolvování zkoušky a získání certifikátu nestačí. Doporučuji se podívat jak do Nápovědy Google (české i anglické), tak mít založený i vlastní účet Google Analytics, se kterým budete moci souběžně se studijními materiály pracovat anebo nejlépe mít už firemní účet s plnohodnotnými daty, abyste všechny funkce, nastavení a nabyté znalosti mohli rovnou úspěšně aplikovat.

 

Průběh zkoušky

Zkoušku z Google Analytics můžete absolvovat na adrese https://www.google.com/partners/?#p_analyticscertification. V průběhu zkoušky Vás čekají otázky, které se Vás budou ptát na principy fungování Google Analytics, dále kde najdete a nastavíte nejrůznější metriky a dimenze, jak fungují filtry a cíle, a zejména se setkáte se spoustou otázek, které budou postaveny na smyšlených (ale v praxi reálných) příkladech a Vaším úkolem bude Vašemu klientovi dobře poradit, jak byste se zachovali nebo co byste nastavili, aby jste měřili správná čísla. Otázky mohou mít dvě až pět možných odpovědí, z nichž je však vždy jen jedna správná. Připravte se, že v průběhu testu budete často hledat ve studijních materiálech, v nápovědě Google nebo i ve Vašem samotném účtu Google Analytics. Vše je samozřejmě povolené. S čím dál větším hledáním se však šidíte o čas, který před tím bylo lepší věnovat studijním materiálům v předzkouškové fázi.

certifikat-google-analytics

Získání certifikátu

Na konci testu se Vám zobrazí procento získaných úspěšných odpovědí a nakolik otázek ze sedmdesáti jste odpověděli správně. Pokud ve zkoušce neuspějete, můžete ten samý test absolvovat znovu. Nejdříve však za týden a opět zdarma. V případě, že jste uspěli, Google Vám k Vašemu profilu v Google Partners hned připíše úspěšné absolvování. Certifikát si pak budete moci stáhnout nebo vytisknout na příslušné adrese, kterou Vám Googlu po úspěšném absolvování hned sdělí. Tato stránka může vypadat například takto https://www.google.com/partners/?#p_certification_html;cert=3Platnost certifikátu je 18 měsíců. Po uplynutí této doby, budete muset zkoušku opět úspěšně absolvovat.