A to je benefit pro koho?

Kolikrát jeden velký chyták

A to je benefit pro koho?

Krátké zamyšlení nad současnými pracovními benefity, se kterými se v poslední době roztrhl pytel a firmy se mezi sebou předhánějí, kdo jich nabídne více. Kolik z tradičních benefitů jsou ovšem benefity opravdu pro nás, a které nám ve skutečnosti vlastně nic nepřinášejí?

Jedná se o mé zkušenosti, můj pocit a můj pohled na benefity, se kterými jsem se buď osobně setkal, byly mi nabízeny nebo ty, se kterými zkušenost nemám, ale vřele bych je doporučil. Zapadá sem samozřejmě i firemní kultura a pracovní prostředí, o tom se ale rozepíši v jiném článku.

Je jasné, že na prvním místě budou vždy peníze. A je logické, že pokud zaměstnanec je nejdůležitějším hráčem pro firmu, pak by měl být taky skvěle zaplacen. Pokud největším procentem vydaných peněz ve firmě nejsou zaměstnanci, ale jiné věci, pak je něco špatně. Peníze ale kolikrát mohou vyvážit právě benefity. Tak se pojďme na ně podívat. Ty jsou jak ve fyzické podobě (stravenky, auto,…), tak i ve formě nehmotné (placené přesčasy, více dovolené,…).

Nehmatatelné benefity

 • Flexibilní pracovní doba

Za mě jeden z nejvýznamnějších benefitů, protože mi umožňuje postavit si den podle mých vlastních představ. Standardně je nastaven tzv. Core time, tedy doba, kdy musíte být v práci přítomni.  Nejčastěji to bývá od 10:00 do 15:00. Je tedy na Vás, zda v daný den dorazíte na 7:00 nebo půjdete z práce ve 20:00. Ani to, že ten den nesplníte 8 hodinovou dobu nevadí. Jeden den můžete přijít jen na 5 hodin a 40. hodinový pracovní týden si můžete dohnat během týdne. Potřebujete si něco během dne vyřídit, jít na trénink nebo je třeba vyzvednout děti ze školy – díky flexibilní pracovní době tohle není žádný problém. Takže pokud neradi vysedáváte v práci povinně nepřetržitě 8 hodin denně, tohle je správný benefit pro vás.

 

 • Home office

Práce z domu je skvělým benefitem, jak změnit trochu prostředí. Nikdo se Vás ptát nebude, co je důvodem – zda chcete změnit na chvíli prostředí, jste nemocní nebo máte nemocné dítě, či zda jste zrovna na dovolené a pracujete z pláže. Jedná se o velkou důvěru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, ale na druhou stranu, když vše funguje, je vykoupena skvělými vztahy a oddaností.  

 

 • Sick days

Tradičně to bývá kolem 3 dnů během celého roku. Když nějaký den nepřijdete do práce, nikdo se vás na to nebude ptát. Je jedno, jestli jste zaspali, chcete jít na vycházku se psem, na fesťák nebo ten den být se svojí partnerkou/partnerem. Ty tři dny se zdají jako drobnost, ale každý z nás prostě takový dny čas od času má.

 

 • Placené přesčasy

Nemám rád korporátní firmy, kdy se toto nebere jako samozřejmost. Věnujete práci 100% vašeho času a když je třeba, zůstáváte v práci déle, abyste vše stihli nebo v době měsíčních, kvartálních a ročních uzávěrek musíte být ve firmě třeba i o víkendech a nic z toho vám firma neproplatí, tak to je prostě špatný vtip. Jsem toho názoru, že člověk by měl být placen zejména za výkon a ne za odsezení osmi hodinovky. A pokud vedení nevidí tu snahu, pak jsou přesčasy tou správnou variantou, jak být oboustranně spokojení.

 

 • 13. a 14. plat

Ano, peníze až na prvním místě. Člověk si však řekne, kdyby mi to dali do základního platu, mohl bych ty peníze použít v době, kdy je opravdu potřebuji a nedělat kolem toho tyto šaškárny a čekat na konec roku, kdy přijde šéf v kostýmu Ježíška a začne rozdávat obálky. 

 

 • 5 týdnů dovolené a někdy i více

Tohle je za mě skvělý benefit, protože lidem umožňuje za dobře odvedenou práci užít si několik skvělých dovolených během roku a nehromadit si ty 3 nebo 4 týdny jen na období vánočních svátků a týden v Chorvatsku. Zaměstnanci to dává spoustu plánů do života a nabíjí ho to energií, kterou pak využívá i v práci. Problém někdy bývá v jejím čerpání, kdy zaměstnavatel by nebyl zrovna rád, že si vyberete 1,5 měsíce placené dovolené v kuse.

 

 • Příspěvek na životní a penzijní připojištění

Sociální a zdravotní za mě už firma odvádí, tak proč by se mi tady těch pár stovek navíc nemohlo spíš projevit na účtě každý měsíc než strkat virtuální peníze do ještě virtuálnějších fondů s maximálně nejistým zhodnocením a návratností za dalších 30 let, kdy nikdo neví, co bude.

 

 • Slevy na vstupy (sport, kultura, partnerské akce)

Další z benefitů, které by si mohli firmy odpustit a raději nabídnout něco smysluplnějšího. Jsem velký sportovec i kulturní nadšenec, ale vím, že zrovna do těch institucí a na daný akce, bych stejně nikdy nešel, takže buď by to zůstalo nevyužito nebo by to propadlo. Když už chci někam jít sám, s přáteli nebo partnerkou, tak si určitě nenechám kecat do toho, kam, ale vyberu si podle svého. Ale kdyby to byla třeba roční permanentka na Kometu, bral bych všemi deseti 🙂 

 

 • Sabatical

Jedná se o benefit, se kterým jsem se ještě nesetkal. Zřejmě proto, že je velmi vzácný. Jde o to, že si jako zaměstnanec můžete vzít další volno nad rámec dovolené, často několikaměsíční. Důvodem bývají psychicky náročné osobní problémy třeba v rodině nebo nutnost na dlouho změnit prostředí a pročistit si hlavu. Musíte však mít dopředu našetřené peníze, protože se nejedná o placené volno. Sabatical umožňuje na několik týdnů nebo měsíců vypadnout z firmy, ale samotná firma vám do vašeho návratu drží stále dané místo. Takže až se vrátíte zpět, máte jisté místo a firma ví, že o vás nepřijde. 

 

Hmatatelné benefity

 • Služební auto

Zajímavým benefitem by mohl být firemní automobil. Jako bonus jej často mají pozice v užším managementu nebo obchodní zástupci. Vypadá to jako super benefit, ale jen za podmínky, že jej mohu používat neomezeně i pro mé soukromé účely a nikdo mě nebude šmírovat, kde jezdím a proč jsem najel tolik kilometrů. Pokud už jste v centru města, tak to spíš oceníte parkovací místo pro svůj osobní vůz. Jinou variantou může být tzv. car allowance, což je benefit v podobě částky, kterou dostáváte každý měsíc nad rámec platu, abyste pokryli své výdaje za dopravu. Stejně tak se to může vztahovat na cestování vlakem nebo mhd.

 

 • Notebook a telefon

Toto ve skutečnosti žádný benefit pro zaměstnance není, protože s touto výbavou stejně na dané pozici pracovat musíme a jedno zda to bude firemní nebo soukromé. Firma si to akorát odvede z daní a až z firmy odejdete, zůstává vše ve vlastnictví firmy.

 

 • Cafetérie, ovoce, snídaně

Jsem milovníkem kávy a vím, že tam kde se dělá dobrá káva, budu spokojený. Takže hlavně ne břečky z automatů 🙂 Ale když káva opravdu dobrý je, navíc čas od času na vás čeká skvělé a čerstvé ovoce nebo třeba týdenní nebo měsíční pizza day, tak je to paráda. Některé firmy dokonce zavádí pravidelné dobrovolné snídaně, kde se může tým postupně setkat, dobře se najíst, pokecat, být spolu a nakopnou den příjemně už od rána. Může to zároveň sloužit i jako příjemný scrum nebo stand up.

 

 • Stravenky

A nakonec jsem si nechal pro nás Čechy a Moraváky legendární stravenky :). Kdo by neuvítal spíš to, aby se jejich hodnota neprojevila spíše na naší měsíční výplatě. Opět se jedná zejména o benefit pro firmu než benefit pro zaměstnance. Vždy se divím, proč tolik restauračních zařízení neustále lpí na stravenkách, když státu (bance) odvedou z každé víc než 5%. Přitom platit kartou se u nich nedá, přičemž při platbě kartou odevzdají jen 2%.

Tagy: